יוסי לוי

שיווק אסטרטגי

יוני 30, 2021

מה עושה אדם שחי על במות, והקורונה סוגרת לו אולמות? יש לו שתי אופציות: או לחדול, או לגדול! נריה מאושר בחר באופציה השנייה, וזה היה תחילתו של אושר לא רק בשבילו, אלא גם בשביל ילדים רבים ובשביל ההורים שלהם ראיון מאושר ☺

נריה מאושר עולה על הבמה…

לא, זו לא מטאפורה, הוא חי על במות והוא עושה זאת בטבעיות ובמקצועיות יתר.

אבל הוא לא מסתפק רק באושר שלו, הוא גורם לילדים נוספים להיות מאושרים.

"אני בא ממשפחה שמחה, חיה ותוססת", מספר נריה. "יש לי גם יכולות וכישורים בתחום השירה והנגינה, אבל תמיד זה היה משהו בגדר תחביב ולא יותר. לפני 13 שנים פנו אלי וביקשו ממני לעשות אירוע קטן, כיתתי. שם שילבתי שירה וסיפורת והוא היה הפתיח לאירועים קטנים ומשמחים נוספים שערכתי. פתאום קלטתי שיש לי יכולת לגעת בלבבות דרך שירה, נגינה, הצגה וסיפור. בשלב הזה הקמתי את תיאטרון חושן, שאיגד בתוכו שירה, נגינה והצגה לילדים. עם הזמן שדרגתי את האירועים הללו, והתחלתי להזמין לבמה ילדים מהקהל, הייתי משלב אותם בהצגה וזה יצר קונספט ייחודי ומרתק. למעלה מעשור הרצנו את ההצגות הללו בכל הארץ, זה הלך והתפתח״.

 

אם הכל כל כך טוב, אז מה רע?

"הרגשתי שאני עושה דבר מיוחד וייחודי, אבל לא הצלחתי להגיע למספיק אנשים שהיו שמחים לשלם על זה… כדי להגדיל את מעגל הלקוחות שלנו ניסינו לעשות הרבה פעולות סיזיפיות. השקעתי בפרסום, אבל התשואה הייתה נמוכה ולא משתלמת. הסתמכתי הרבה על על פה לאוזן, אבל זה עבד מי יודע מה. היה לי מעגל לקוחות מרוצה שחזר אלינו וביקש את עוד שרותים, אבל המעגל הזה לא גדל. ידעתי שזה מוצר טוב ומוצלח, אבל לא הצלחתי לפרוץ ללקוחות נוספים ולהגיע למקומות חדשים. המשכתי להתנהל בקטן, עד שהגיעה הקורונה". 

הגענו לחלק הפחות שמח. מה עשתה הקורונה לעסק?

"אתם יכולים לדמיין לבד מה עשתה הקורונה למי שעושה הצגות באולמות… חווינו עשרות ביטולים בהפרש של כמה ימים. אני כבר בעצמי ידעתי לפתוח את היומן ולחשוב לעצמי שזה מיותר, כי הרי אני יודע שאסור לקיים אירועים באולמות, אז מה כבר יכול להיות?

מדובר על חשבון בנק מרוקן, זו הייתה חוויה קשה ממש. כל הפעילות העסקית קרסה ברגע כי הכל מבוסס פנים אל פנים. מה עושים?" 

 

הבשורה המשמחת: במקום לחדול אפשר לגדול

"באותה תקופה פגשתי חבר טוב שעוסק בתחום דומה, שהמליץ בחום על תכנית שיווק אסטרטגי של יוסי לוי. הוא סיפר לי כמה הוא עף רחוק עם התכנית, ושיתף אותי שהוא הצטרף אחרי שיחה עם מכרה שהצליחה מאוד בתכנית שאמרה לו ארבע מילים: זה אמיתי וזה עובד. 

לא התלבטנו הרבה, ראינו את ההוכחות בשטח, פשוט ראינו שזה אמיתי. התחלתי לעבוד וגיליתי עולם. 

יוסי הוסיף לי המון המון ידע, הכוונה ואסטרטגיה. מושגים כמו חימום לקוח, פעילות מקדימה, איסוף נתונים ועוד, הם מושגים שהרבה בעלי עסקים שומעים עליהם. לא חסרים חומרים מעשירים ברשת. אבל פתאום הבנתי איך לעשות כל דבר, מה החשיבות של הדיוק וההבנה. אחרי שלמדתי אני יודע עד כמה לא ידעתי קודם לכן….

התחלתי לקלוט איך עובדים דברים, ולא יאמן אבל כל זה קרה דווקא בקורונה, דווקא בסגרים. הזמן הזה לא הלך לי לאיבוד, אלא לעיבוד.

כשהתלבטתי אם להצטרף לקומנדו, שאלתי את עצמי מה שכל אחד כנראה שואל את עצמו: העקרונות חשובים, רעיונות טובים, אבל איך אני יודע שזה משתלם?! 

מה עושים? מבררים אצל מי שכבר מכיר. דיברתי עם שלושה בוגרי התכנית שאני מכיר אישית. כל אחד מהם אמר לי כל מיני סיבות טובות למה כדאי לי להצטרף: זה נותן דרייב, אתה נמצא בתוך קהילה, הליווי מותאם אישית ובאופן צמוד, אמרו לי שיש לעבודה ולמאמץ הצלחה ותוצאות, זה לא משהו באוויר שאולי יקרה ואתה צריך לקוות לו. 

בסופו של דבר נרשמתי דווקא בגלל המילים של עמית כהן, חבר שמכיר אותי היטב, הוא מאמן ובעל מכון כושר (בוגר הקומנדו, אלא מה?). עמית אמר לי רק: 'עזוב אותי, אני לא אומר לך למה. מילה שלי זו מילה, אני אומר לך כ-ן'. שמעתי לו ולשמחתי קפצתי למים".

ואיך הצלחת לעמוד בהשקעה?

"אני חושב שכשאדם מבין שיש לו הזדמנות עסקית מטורפת, ושאסור לו להפסיד אותה, הוא ימצא את הדרך להשיג את הסכום להשקעה. הבנתי שבעצם מדובר בהשקעה ולא הוצאה. (לא מעט חברי קומנדו אמרו לי שזו הייתה ההשקעה הכי משתלמת שעשו בחיים).

הרגשנו מחויבות גדולה להצליח, זה לא משהו שאולי ואם ושמא, זה משהו גדול שאתה נכנס אליו בכל הכוח והמוטיבציה.

התחלנו.

כאן קרה תהליך מדהים של האצה וגדילה ברמות שלא הכרנו בחיים. קיבלנו כלים, תעוזה, מרץ אמביציה והתחלנו ליזום ולהפיק דברים במושגים שבחיים לא הכרנו. בעבר היינו מפיקים הצגה לתקופה של שנה וחצי, כיוון שזו השקעה וזה לוקח זמן, בחודשים הללו, בשיא הקורונה והסגרים (שאמורים להיות איומים מבחינת העסק שלנו, כי הרי הכל סגור ולא נפגשים עם שום בית ספר) דווקא קרתה הפריחה הגדולה שלנו.

בארבעת החודשים בלבד הפקנו ארבע הצגות חדשות!, מה שבעבר עשינ ב-6 שנים! אבל מה עושים עם הצגות חדשות בעידן קורונה, כשאין במות וקהל? מפיקים אותן דיגיטלית.

התהליך הזה שהתחלנו לעבור נתן לנו את הכוחות והתעוזה להיכנס לעולם חדש של הדיגיטל. כולנו נחשפנו לעולם הזה במהלך הקורונה, אבל לא כולם יודעים איך להפוך את זה למכרה זהב עסקי. בשבילנו זה היה שינוי ענק. אנחנו אנשים על במה, אם אני לא שם אני לא קיים, וזה דרש שינוי חשיבה להציע מוצר דיגיטלי. המהלך הוכיח את עצמו בענק: במהלך החודש הראשון של ארבעת החודשים הללו, היה לנו שיא מאז קום העסק לפני 13 שנה! הכנסנו פי שלוש הכנסות בחודש ממה שהיה לנו אי פעם. תקופה שלכאורה הייתה אמורה להיות תקופת השפל של כל הזמנים – הפכה לתקופת שיא! שהצלחנו לשמר בצורה יציבה עד היום"

 

לגלות את עצמך מחדש

אילו עוד דברים שמחים קרו בדרך?

"בתהליך הקומדו אחד הדברים העוצמתיים ביותר שקורה, הוא הצבת מראה ענקית שמשקפת את היכולות שיש בך ולא תמיד ידעת על קיומן, או ידעת על קיומן ולא קלטת כמה הן מיוחדות ועשויות לגרוף הצלחה. 

עוד משהו חשוב לא פחות.

אני מטבעי אומן, ומה לעשות, פחות טוב בביצועים… בקומנדו קלטתי שזו אחריות שלי. אין מצב להישאר בעולם האמנות ולהפסיד את כל הכסף כי אתה לא יודע איך לשווק. אתה לומד לגלות גם בך, האמן, יכולות, רצינות ועקביות שנותנים לך דחיפה אדירה קדימה. הם הופכים אותך מאמן, לאמן שמרוויח כסף – וזו אמנות בפני עצמה.

להפתעתנו, היה ביקוש הרבה מטורף להצגות הדיגיטליות. אנשים חיפשו בזמן הסגרים חומר איכותי, כדי שהילדים לא יהיו רק מועסקים, אלא מועסקים באופן שמעשיר אותם ומגדל אותם באמת. 

התהליך נתן לי הבנת עומק של קהל היעד. הרגשתי את ההורים והילדים במקום הכאוב והמשועמם של הסגרים והאין-אונים של הקורונה. בדיוק מהמקום הזה פרצנו, פתחנו ופרסמנו. הכל התקבל בכזו אהדה, שהבנו מהר מאד שקלטנו את הסוד. שיווקנו את המוצר האיכותי, בדרך הנכונה.

האמת, בהתחלה חששתי שזמן הקורונה הוא לא זמן מוצלח להצטרפות לתכנית, אבל הבנתי שדווקא בגלל הקורונה אני לא יכול לחכות, וזה הזמן שאני חייב לעשות משהו עם העסק. תדמיינו רגע את המצב: אני ואשתי עצמאיים שעובדים מהבית, תוסיפו לזה את הילדים בלי מסגרות בקורונה. בעיקרון זה מתכון לתוהו ובוהו, אבל דווקא העשייה והחשיבה, לצד ההתקדמות, הוסיף לנו סיפוק גדול וביטחון גדול. 

כיום, לאחר שנה, למרות הקורונה שלכאורה הייתה אמורה לרסק את העסק – הגענו להכנסה יציבה וקבועה, הגבוהה פי שניים מההכנסות לפני הקורונה. זה בלתי נתפס".

 

שמחים לחלוק אתכם חלום

"היום יש לנו קהל לקוחות אוהב ונאמן, ולמדנו להשקיע בפרסום ממוקד ונכון שמביא תוצאות ולא מתפזר באופן שהכסף הולך לאיבוד.

יש לנו הרבה מאד תכניות לעתיד, הרבה חלומות גדולים ויפים שאנחנו עוד רוצים להגשים. פתאום הראש נפתח ואתה חושב אחרת, מתכנן איך אתה הולך להמשיך לתת מה שהקהל שלך צריך. גם עכשיו אחרי הקורונה, למרות שחזרו הבמות, אני מתכנן לקחת את ההצגות הדיגיטליות שבנינו, ולשדרג אותם למוצר ים שהלקוחות שלי צריכים.

כבונוס, גם על העסק של אשתי הקומנדו לא פסח. אנחנו שוזרים חלומות וחושבים בענק, מה שלא היה לנו פעם, למרות שתמיד היא היתה אדריכלית מבוקשת ביותר ועמוסה בלקוחות, כיום העסק שלה גדל והתפתח".

איך הילדים עם השינויים בבית?

"מעבר לרוגע הכלכלי בבית שמשפיע בצורה ברורה על הבית, ברמה הטכנית, הילדים שלי שותפים ממש להצגות. אם תמיד היו ילדים מהקהל, ובקורונה לא היה קהל, הילדים שלי זכו להיות אלו שעולים על הבמה בהצגות הדיגיטליות. זה ברמת מעורבות אישית, אבל יש גם מעבר. תמיד הילדים שלי ידעו שאבא משמח ילדים, מנגן לילדים, כעת הם גם חווים את הצד של השליחות בעבודה שלי. 

כמה ימים לפני חג הפסח אמרתי לאשתי 'עשינו כבר את הכסף שלנו בענק, עכשיו בואי נעשה חסד'. שלחנו את ההצגות הדיגיטליות בחינם, למשפחות חולים ומבודדים, ועוד אנשים שהיה קשה להם לשלם. כמה אושר זה גרם לנו לדעת שאנחנו מוסיפים שמחה לאנשים שקשה להם, אנשים שנמצאים בתוך מיצרים. הילדים שלנו הרגישו את זה. בבירור.

אין שמחה כהתרת הספקות

"היה לי חשש גדול להיעשות פתאום אדם עשיר. שאלתי את עצמי האם זה לא מוריד מהאנושיות, לא רק יחסי אנוש מול לקוח, אלא איפה אני אהיה כבן אדם בתוך זה, ואני נדהם לגלות כמה טוב נהיה לי מזה, וניתן להכניס כסף ולשמור על עצמך כמו שאתה רוצה. 

מדהים אותי איך אפשר להחזיק את החבל משני הצדדים באופן מושלם ממש, מצד אחד להיות איש משפחה, אנושי, בן אדם, ומצד שני להיות בעל עסק מצליח ומוביל ברמות האדירות שהוא עושה את זה.

עוד משהו, אני זוכר את השאלות שעלו לי בתור בעל עסק, הן שאלות שבוודאי מציקות גם לכם. לכן אני רוצה לחשוף את התשובות.

אם אתה שואל את עצמך: נו באמת, אני לא יכול לעשות את זה לבד?!

אז האמת שאני לא מכיר אותך ובכל זאת אני מתיימר לענות לך. קודם כל נדבר על עצמי: בחיים, בחיים לא הייתי מגיע לשום דבר ממה שהגעתי בלי יוסי. זה פשוט לא היה קורה, גם לא בחלום. אבל אתה בן אדם ממש מוכשר, פצצה, הכל טוב, אני חייב לשתף אותך שאצל יוסי למדתי משהו קריטי: דיוקים זו מילת המפתח, הכסף נמצא בדיוקים. שינוי בדברים קטנים לכאורה, בטווח של זמן, יכול להתגלות כמשהו הרבה יותר משמעותי ממה שחשבת עליו.

עוד שאלה שמנקרת לך: אם אקח יועץ עסקי פשוט, זה לא יעשה את השינוי אולי במחיר יותר זול? 

אחרי שעברתי את התהליך, אני יכול להגיד שללכת לייעוץ זו עמדה נוחה מאד. אני יושב על כיסא נוח מול היועץ, שומע דברים חכמים והולך הביתה. או שאני מקיים את זה או שלא. עצה זה לא משהו שחייבים לקבל, נכון?

כשאתה נכנס לתהליך אצל יוסי אתה נכנס לעבודה! את הגלידה תשמור לסוף, אתה עכשיו מתקדם הלאה, אתה נהיה חלק מקהילה שהיא קבוצת צמיחה, אתה פתאום לא פוחד לחשוב ולחלום כמו יזם".

מה הלאה?

"אנחנו מחכים לחזור לקהל בלייב, ויודעים שהתהליך המדהים שעברנו, ההבנה העמוקה של מי שמולנו, הולך להשפיע על המפגש הבלתי אמצעי שלנו מול הקהל. 

אני רוצה שישמרו לי לזה מקום לפוסט הבא…"

 
שיתוף בוואטסאפ
שיתוף בטוויטר
שיתוף בפייסבוק
שיתוף בלינקדאין
שיתוף באימייל

אהבתם? שתפו אותנו:

הרשם
להודיע על
3 תגובה
החדשות ביותר
הישנות ביותר הפופולריות ביותר
Inline Feedbacks
הצג את כל התוגובת
יעקב
7 months ago

מדהים

אורי אביב
10 months ago

מאמר מצויין , מרגש וממלא מוטיבצייה לקום ולעשות

1 year ago

First time here, haha

מאמרים נוספים בבלוג:

3
0
אשמח לשמוע את דעתכם, הגיבו!x