יוסי לוי

שיווק אסטרטגי

אפריל 2, 2020

מה סודות ההצלחה של היזמים המצליחים?

בחרנו להיות יזמים…

יזמים הם אנשים שהחליטו ללכת עם הרעיון, עם התכנית שלהם עד הסוף ולהאמין שזה יצליח, שזה יקרה.

המציאות היא ש – 90% מהמיזמים לא מצליחים ולא מתרוממים למעלה, ותחושת הכשלון והפחד אורבת לכל יזם מעבר לפינה.

יזמים מתמודדים פעמים רבות עם רגשות שליליים, הם פוחדים מהלא נודע, הם דואגים, הם לא בטוחים שהם עושים את הדבר הנכון. פתאום הם בכלל לא מאמינים בעצמם. לרוב הם מתייאשים מהר מאוד ואם הם רואים שהם לא מצליחים בפעם הראשונה או השניה, הם קוברים את המיזם ואיתו חלק מנשמתם.

צריך להבין שזה טבעי. יש לנו כיזמים המון רגשות שליליים, תסכולים, אכזבות ופחדים וצריך להכיר בזה. כשרוצים ושואפים להיות יזמים מצליחים, חייבים להכיר את המציאות הזו ולדעת לנהל רגשות.

באנו היום כדי לעשות סדר בראש וכדי להבין מה הופך יזם ליזם מצליח. אך לפני זה חשוב שנשאל את עצמנו מספר שאלות. שאלות שלא בטוח ששאלתם את עצמכם עד עכשיו.

השאלות הללו הן המפתח שלכם להצלחה!

 

מפתח ראשון להצלחה:

למה אתם עושים את זה – את המיזם? – מהו הטריגר שגרם לכם לרצות לעבוד על המיזם הזה. חלק מכם יגידו: כי אנחנו רוצים להיות מיליונרים, כדי להצליח לחתן בכבוד, כדי להשפיע על אחרים. ככל שתהיה לכם סיבה חזקה יותר ל'למה אתם עושים את זה', אתם תצליחו יותר.

מפתח שני להצלחה:

מחוייבות –אחוז המחוייבות שלכם למיזם. כמה אחוז מאחד עד מאה אתם מחוייבים להצלחה? ככל שתהיו יותר מחוייבים ותתנו מעצמכם 120% כדי שזה יצליח, אתם תצליחו יותר. אתם תצליחו כשתדעו שאין אופציה כזו שאתם לא מצליחים!

זה מה שקרה לי אחרי שנפלתי עם החברה הכושלת שלי. ידעתי שעכשיו, אחרי הכישלון הזה, אין אופציה כזו שנקראת 'להפסיד'. האופציה היחידה היא להצליח! נתתי 120% מעצמי וזה מה שהביא לי את הדחיפה לדהור אל היעד ולא לעצור.

מפתח שלישי להצלחה:

יעד – מה היעד שלכם? אתם צריכים להגדיר יעד מאוד ברור לאיזה סכום אתם רוצים להגיע. ואל תגידו מיליון דולר, כי זה יעד שאתם ישר שולפים בלי לחשוב. אתם צריכים לדעת בדיוק כמה אתם רוצים להכניס ולמה אתם רוצים להכניס את הסכום הזה.

 

אלו הם שלושת המפתחות להצלחה. אך יש נקודה אחת קריטית שבלעדיה כל המפתחות להצלחה אינם שווים כלום. הנקודה היא שאם אין לכם דרך איך לעשות את המיזם שלכם ואיך לבצע אותו תכלס, לא יעזרו כל ה"למה, המחוייבות והיעד". אך בדרך כלל מי שיש לו סיבה למה הוא עושה את זה, יש לו מחוייבות ויש לו יעד, הוא מוצא לעצמו את המנטור, את הקורס, את הדרך, את השיטה – איך לעשות את זה נכון.

ועכשיו אני רוצה לעבור אתכם על כמה כללים שלדעתי הם כללי הבסיס כדי להפוך ליזם מצליח:

1.    אל תפחדו מכשלונות!

הכלל הראשון והחשוב ביותר ליזם מצליח הוא: אל תפחד ליפול! יזמים מוצלחים, שבאמת הגיעו לגדולות נכשלו אלפי פעמים. אין דבר כזה יזם שלא נכשל, זה לא קיים במציאות.

המטרה שלנו בתהליך היזמות היא "לרוץ מרתון ולא לעצור מכל שריטה שמקבלים".

לדוגמא, אני יזם שמשיק כל חודש מוצר חדש, ובחודש השני המוצר שהשקתי נפל ולא היה מוצלח. אם אעצור את המרוץ כל פעם, אתחיל לעשות חושבים על כל הדרך  ואחשב מסלול מחדש כל פעם ופעם, אני אף פעם לא אגיע ליעד. אני כרגע רץ מרתון כדי להגיע ליעד מסוים ואם אני נופל בדרך אני לא עוצר ומסתכל מאיפה קיבלתי את השריטה, ועל אף שזה כואב מאוד, אני ממשיך לרוץ וממשיך לרוץ ויוצר מומנטום לפעם הבאה, השלישית הרביעית והחמישית.

זה לא אומר שאף פעם לא צריך לעצור לבחינה ולהסתכלות על הדרך. בסוף חודש או בסוף תקופה עליכם לעצור כדי לחשוב על האסטרטגיה שלכם, אבל בעבודה היומיומית אתם חייבים לרוץ. מי שעוצר כל יום ועושה חישוב דרך מחדש, יצטרך להתניע את כל התהליכים שלו מחדש. זה דומה לקומקום מים שרותח, אם תעצור אותו כל שתי שניות הוא לעולם לא ירתח. חייבים לייצר מומנטום!

2.    השקיעו בעצמכם!

מה זה אומר להשקיע בעצמכם? לדעתי מנטור טוב זה ההשקעה הכי טובה שיזם יכול לתת לעצמו. מנטור טוב זה אחד שעבר את הדרך והיה בדיוק איפה שהיית. היתרון הגדול פה הוא שיש מישהו שעשה את זה, שפוקח עין על מה שאתה עושה, שאומר לך אם זה טוב, אם זה נכון, שמדריך אותך כיצד לנהוג. יש מישהו שיכול לצחוק ולהרגיעך כשדברים נראים לך מפחידים.

השקעה נוספת שיזם צריך להשקיע בעצמו, היא לקרוא הרבה ספרי ניהול ושיווק. חשוב שתמצאו לעצמכם זמן שמוקדש לקריאה, להעשרת העולם שלכם, לקבלת השראה ורעיונות שיווקיים מאנשים שעשו את זה – המייסדים של גוגל, של פייסבוק, של אמזון, של סטארבאקס ועוד.

3.    תאכלו טוב, תשנו טוב!

יש קורולציה מושלמת בין המצב הרגשי שלנו למצב הפיזי שלנו. ובינינו, ליזם יש רק כלי עבודה אחד והוא – השכל.
בכדי שהשכל יפעל במיטבו, דרוש מצב פיזיולוגי הגיוני, שזה אומר לאכול טוב, לישון טוב, להתרענן ולנפוש לפעמים.

טעות נפוצה שקיימת בקרב יזמים היא שאם הם רוצים להיות מיליונרים, עליהם לעבוד מצאת החמה עד צאת הנשמה. זוהי טעות איומה. אתם חייבים לאכול טוב, לישון טוב, להיות בני אדם, לנוח, לנפוש ולהירגע.
אם אתם לא תשנו טוב בלילה, הראש שלכם לא יתפקד ביום, ואז התוצאות שלכם יהיו גרועות ותבכו למה אתם לא מיליונרים.

אתם לא מליונרים כי אין לכם שכל! השכל שלכם ישן עכשיו כי אתם עייפים!

הנקודה הזו היא קריטית להצלחה.

4.    צרו לכם סביבה תומכת

יזמים הם בדרך כלל יצורים בודדים מאוד אם הם לא בחברה הנכונה. בזמן שאתם מדברים עם החברים שלכם על וובינר שעשיתם ומאוד הצליח, הם מדברים אתכם על מחירי הבננות שעלו ב – 30 אגורות. הם לא מבינים מאיפה נפלתם עליהם. אם אתם לא בחברה יזמית, בדרך כלל האווירה בכל הנוגע למיזמים תהיה שלילית וישמעו אמירות כמו: "תיזהר, זה לא יצליח" " זה לא יעבוד" "זה לא ילך". וגם אם לפעמים מוצאים חבר שמבין ביזמות, צריך לשים לב טוב על מה נסובה השיחה.

חבר פסימי ושלילי, שכל השיחה איתו היא 'כמה לא הולך' ו'כמה הכל דפוק', לא כדאי להתחבר אליו. אם אתם תהיו איתו במקום הזה, אתם באמת תתחילו להאמין שאתם לא טובים ואתם לא מסוגלים. לכן חשוב מאוד למצוא חברים יזמים, ליצור סביבה חיובית של יזמים או אנשים שמבינים קצת בעולם הזה.

כשהתחלתי את המיזם שלי – המנטור שלי הוא זה שהיה החבר שלי. הוא היחיד שהבין את המהלכים ואת הדרכים שאני עושה. אז הרעיון הוא למצוא לכם אנשים שיעודדו אתכם, יחשבו איתכם ביחד ולא יורידו אתכם.

5.    אתם לא צריכים להיות מושלמים וגאונים כדי להיות מיליונרים

מה שאתם צריכים זה טיפ טיפה של שכל. המיליון לא קורה בין לילה, זהו תהליך. השאלה היא אם אתם מתקדמים בתהליך או לא. אני ממליץ לכל אחד מכם לנהל יומן הכנסות. לרשום כמה הכנסתם החודש, כמה בחודש הבא ולנסות כל הזמן לעלות. כדי להצליח כיזמים, אתם לא חייבים כל הזמן לעבוד כמו חמורים, אתם צריכים לעבוד חכם. מותר לכם לכייף ומותר להיות קצת עצלנים. מותר להתעצל קצת ויום אחד לא לעבוד, אבל מחר צריך לקום, להפשיל שרוולים ולעבוד ברצינות. תיהנו מהעבודה ותהפכו אותה למשהו כיפי. ואם יש לכם את האמונה שתצליחו ואתם בכיוון הנכון ובחברה הנכונה, אתם רק צריכים לסגל חשיבה אופטימית.

אם משהו לא עובד – אל תפחדו. אלא תבדקו ותבחנו מה לא עובד ואת זה תתקנו.

ובפעם הבאה אם ירצה השם זה יעבוד!

שיתוף בוואטסאפ
שיתוף בטוויטר
שיתוף בפייסבוק
שיתוף בלינקדאין
שיתוף באימייל
2
0
אשמח לשמוע את דעתכם, הגיבו!x

תודה על פנייתך!

קיבלנו את כל הפרטים ואיש צוות מנבחרת הכוכבים שלנו יחזור אליך טלפונית בימים הקרובים